Zasady odbioru dzieci

Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci obowiązująca w Publicznym Przedszkolu nr 4 w Zduńskiej Woli.

I. Przyprowadzanie dziecka do przedszkola

1. Rodzice (opiekunowie prawni) przyprowadzają i odbierają dzieci z przedszkola, są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.
  2. Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi. W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
  3. Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
  4. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi.
  5. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe należy zgłaszać pisemnie dołączając zaświadczenie lekarskie nauczycielowi.

II. Odbieranie dziecka z przedszkola

1. Dziecko odbierane jest z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów).
  2. Wydanie dziecka innym osobom może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia podpisanego przez rodziców z podaniem danych osobowych i numerem dowodu osobistego. Wypełnione oświadczenia rodzice osobiście przekazują nauczycielom przedszkola.
  3. Upoważnienia są aktualne przez cały rok szkolny uczęszczania dziecka do przedszkola i mogą zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.
  4. Rodzice mogą upoważnić określoną osobę do jednorazowego odebrania dziecka z przedszkola. Takie upoważnienie powinno nastąpić poprzez udzielenie pełnomocnictwa w formie pisemnej. Wydanie dziecka nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego.
  5. Na telefoniczną prośbę rodzica, czy innej osoby, dziecko może być wydane tylko w przypadku telefonu sprawdzającego do rodzica wykonanego przez pracownika przedszkola i potwierdzającego wcześniejszą informację.
  6. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko (np. upojenie alkoholowe, agresywne zachowanie) będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.
  7. Personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W tym przypadku należy wezwać drugiego rodzica, opiekuna prawnego dziecka, lub upoważnioną osobę. Jeżeli jest to niemożliwe personel przedszkola ma prawo wezwać Policję.
  8. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
  9. Rodzice lub upoważnione osoby odbierają dziecko osobiście z sali (lub sali, w której pełniony jest dyżur).
  10. Na terenie szatni, z chwilą oddania dziecka rodzicom lub osobie upoważnionej – za bezpieczeństwo dziecka odpowiadają te osoby.

III. Procedura postępowania w przypadku nie odebrania dziecka z przedszkola

1. W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałym fakcie.
  2. W przypadku gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej 1 godzinę.
  3. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola.
  4. Dyrektor przedszkola podejmuje decyzję o poinformowaniu dyżurnego Komisariatu Policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami  dziecka.
  5. W przypadku braku możliwości powiadomienia dyrektora nauczyciel sam podejmuje decyzję o powiadomieniu policji.
  6. Rodzice, lub upoważnione osoby, którzy odbiorą dziecko po upływie czasu pracy przedszkola są zobowiązani do wypełnienia oświadczenia i podania godziny przyjścia do placówki.

IV. Postanowienia końcowe

1. Z procedurą dotyczącą przyprowadzania i odbierania dzieci przyjętych do Publicznego Przedszkola  nr 4 w Zduńskiej Woli zostali zapoznani wszyscy pracownicy przedszkola.
  2. Procedura obowiązuje wszystkich pracowników przedszkola od dnia 1 września 2012r.
  3. Do przestrzegania zapisów niniejszej procedury zobowiązani są również rodzice, prawni opiekunowie i osoby upoważnione przez rodziców do przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola.

Zduńska Wola, dnia………………………………….

UPOWAŻNIENIE

Upoważniam do odbierania z przedszkola oraz opieki nad moim dzieckiem……………………………………………….

……………………………………………………………………………w drodze do domu i na czas mojej nieobecności  osoby:

IMIĘ I NAZWISKO, SERIA DOWODU OSOBISTEGO, STOPIEŃ POKREWIEŃSTWA

1/…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

2/…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

3/…….…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

4/…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

5/….……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

6/…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Za jakość tej opieki ponoszę całkowitą odpowiedzialność